Medal jak Mt Everest

 
2018-02-08

W wywiadzie z prezesem JKH GKS Jastrzębie, Kazmierzem Szynalem udzielonego dla portalu JasNet.pl przeczytacie między innymi o zbliżających się Play-Offach, trenerze Robercie Kalaberze oraz kwestiach transferowych. Zapraszamy do lektury. (fot. JasNet.pl)

- Kiedy byliśmy bliżej prawdy o drużynie JKH GKS Jastrzębie? Gdy wygrywaliśmy z Cracovią i Tychami, czy kiedy graliśmy "piach" z Unią Oświęcim i Naprzodem Janów?
Kazimierz Szynal - Pod względem finansowym na pewno bliżej jest nam do Unii i Naprzodu. Nasz zespół realizuje cel, jakim jest walka o najwyższe cele. Czasem robi to bardzo dobrze, a czasem gorzej. Jeśli wszyscy zawodnicy zagrają na swoim najlepszym możliwym poziomie, to jesteśmy w stanie nawiązać walkę z czołówką. Możemy jednak również przegrać z kretesem. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nasz klub nigdy nie był, obecnie nie jest i w najbliższej przyszłości niestety nie będzie hokejową potęgą, mimo że z 65 lat historii jastrzębskiego hokeja to właśnie ostatnia dekada jest najbardziej owocna. Wcześniej przecież bywało różnie. Przez 1991 rokiem drużyna grała co najwyżej w II lidze, a i to z różnym skutkiem.

- Krótko mówiąc, wszystko jak zwykle rozbija się o kasę.
- Według przepisów Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, aby uzyskać licencję na grę w ekstralidze, należy dysponować budżetem w wysokości co najmniej 2 mln zł. JKH GKS przekracza wprawdzie tę barierę, ale bardzo daleko nam do Tychów, Cracovii czy Katowic. Ci, którzy nie zdają sobie z tego sprawy, powinni to w końcu zrozumieć. Obecny zarząd prowadzi klub praktycznie od początku powstania nowego Lodowiska Jastor. Sam jestem związany z hokejem od 35 lat, natomiast w klubie działam od ćwierć wieku, zaś od 12 lat pełnię funkcję prezesa. W ciągu tych 12 lat pod moim przewodnictwem zarząd zgromadził sponsorów na kwotę minimum 2 mln zł rocznie. Za pomocą prostego rachunku można uzyskać skalę sponsoringu, jaki w tym okresie udało nam się pozyskać. Jeżeli ktoś uważa, że można zrobić więcej i da się prowadzić JKH GKS lepiej, to ponawiam zaproszenie do współpracy. Jednakże warunkiem wejścia do zarządu klubu jest pozyskanie poważnego sponsora, najlepiej na kwotę co najmniej tych wspomnianych 2 mln zł. Tylko tyle. Zachęcam.

- Mieliśmy tych apeli już kilka. Nikt się nie zgłosił?
- Problem polega na tym, że żyjemy i działamy w określonym środowisku, w którym znalezienie mecenasa nawet w skali 10 tys. zł rocznie jest wyzwaniem.

- Niektórzy kibice nie wierzą, że zarząd JKH GKS pracuje społecznie.
- Rok w rok składamy w sądzie sprawozdanie finansowe z działalności klubu. W dokumencie tym znajduje się dokładnie wyszczególnienie wydatków. Kibice, którzy mają w tej materii wątpliwości, mogą udać się do Krajowego Rejestru Sądowego i tam przekonają się, że żaden z członków zarządu JKH GKS Jastrzębie nie bierze pieniędzy za wykonywane czynności. Natomiast muszę przyznać, że na swojej hokejowej drodze spotkałem wielu tzw. "fachowców", którzy sądzili, że wszystko wiedzą najlepiej i pozjadali wszystkie rozumy. Proszę słowo "fachowcy" zamieścić w cudzysłowie.

- Czy, jak pan mówi, tzw. "fachowcy" sugerowali również pożegnanie się z trenerem Robertem Kalaberem? Wszak w środku styczniowego kryzysu klub przedłużył umowę ze szkoleniowcem aż do 2021 roku.
- Tzw. "fachowcy" charakteryzują się m.in. krótkowzrocznością. Patrzą na co najwyżej dwa tygodnie do przodu, tymczasem my, jako zarząd klubu, musimy oceniać sytuację bardziej perspektywicznie. Powiem coś niepopularnego - każda porażka boli, lecz nie ma znaczenia dla BYTU klubu. Nie możemy mieć na uwadze jedynie czubka własnego nosa, jeśli rozmawiamy o klubie, który ma dobrze funkcjonować przez kilkadziesiąt lat. Przypomnę, że spośród najbardziej popularnych klubów w naszym mieście jedynie JKH GKS Jastrzębie i Jastrzębski Węgiel nie splajtowały i nie zmieniły swojej formy organizacyjnej. Również w hokeju mieliśmy do czynienia ze spektakularnymi upadkami, zarówno na Podkarpaciu, jak i w Małopolsce. Nas ten smutny los na szczęście ominął. Powtórzę, że kilka porażek w skali kilku dekad nie ma znaczenia.

- Co zatem ma Robert Kalaber, że cieszy się tak poważnym zaufaniem zarządu?
- Prawdziwi fachowcy pytali już parokrotnie o Kalabera, wyrażając zainteresowanie tym, aby widzieć go u siebie...

- Słyszałem o Cracovii w tym aspekcie.
- Nie potwierdzam i nie zaprzeczam. Fakt, że Robert Kalaber zgodził się pozostać w Jastrzębiu jest naszym dużym sukcesem. Czy to się komuś podoba, czy też nie, Słowak trzyma w zespole odpowiednią dyscyplinę, a także przeniósł ją z szatni na lód i potrafił z młodej drużyny stworzyć team, który podejmuje walkę z najlepszymi w Polsce. To, że nie przegrywamy w jakimś wstydliwym stosunku z rywalami znacznie wyżej notowanymi jest zasługą zarówno trenera, jak i zdecydowanej większości naszej szatni, która z nim współpracuje. Zarówno w klubie, jak i w drużynie musi być porządek. Jeśli go zabraknie, to dzieją się dziwne rzeczy. Kalaber podpisał umowę na trzy lata, z czego bardzo się cieszymy. Szkoleniowiec będzie pracował tu dopóty, dopóki nie straci zaufania zarządu. To główni sponsorzy decydują o kierunkach działalności klubu, a nie tzw. "fachowcy".

Cały wywiad znajdziecie na portalu JasNet.pl
http://jasnet.pl/?m=sport&mod=publicystyka&id=45695

tel./fax 32 476 16 50
Leśna 1, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Formularz kontakowy

 
 
 


 

Administratorem danych jest Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie, ul. Leśna 1, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

NASTĘPNY MECZ