Tervetuloa, Taneli!

 
2024-05-28

Z radością informujemy, że po Janie Sołtysie, Jakubie Ślusarczyku i Jakubie Żurku do JKH GKS Jastrzębie na nowy sezon dołącza Fin Taneli Ronkainen. Ten pochodzący z doskonale znanego kibicom narciarstwa Kuusamo obrońca ma 29 lat, a na swoim koncie mistrzostwa Finlandii oraz Słowenii. Przez lata Ronkainen występował w słynnym Karpat Oulu, z którym zagrał m.in. w Champions Hockey League, zaliczając w sumie ponad trzysta meczów w ekstraklasie Suomi. Ostatnio bronił barw Olimpii Lublana. Witamy w Jastrzębiu!

Taneli Ronkainen urodził się 28 marca 1995 roku w Kuusamo, gdzie rozpoczął swoją przygodę z hokejem. Jako nastolatek przeszedł do drużyny z Oulu, zaliczając po drodze kolejne szczeble szkolenia we wspomnianym Karpat. Największym młodzieżowym sukcesem Ronkainena było wicemistrzostwo kraju. W pierwszym zespole z Oulu w fińskiej Liidze oraz CHL zadebiutował w 2015 roku, jako 20-letni obiecujący defensor. Był to zresztą bardzo udany sezon Ronkainena, który znalazł się nawet w drużynie gwiazd, a to za sprawą... skuteczności w ofensywie podczas play-off, zakończonym brązem.

Ekipę z Oulu Taneli Ronkainen reprezentował ze zmiennym szczęściem aż do sezonu 2022/23, podczas którego był wypożyczany do trzech innych klubów Liigi. W sumie swoją dotychczasową karierę w ojczyźnie zakończył na ponad trzystu meczach na najwyższym szczeblu, w których zdobył prawie czterdzieści punktów. W minionej dekadzie zaliczył też trzy sezony występów w Lidze Mistrzów, okraszone golem przeciw Nurnberg Ice Tigers. Dorobek byłby zapewne jeszcze bardziej okazały, jednak z powodu kontuzji Taneli miał sezon przerwy (2019/20).

W 2023 roku przeszedł do występującej w ICEHL słoweńskiej Olimpii Lublana, zaliczając niemal pół setki spotkań w tych rozgrywkach, kojarzonych przez wielu kibiców JKH GKS Jastrzębie przez pryzmat klubów z Bolzano i Salzburga - naszych dawnych konkurentów w Lidze Mistrzów. 

Fot. Facebook / HK Olimpija Ljubljana

tel./fax 32 476 16 50
aleja Jana Pawła II 6a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Formularz kontakowy

 
 
 


 

Administratorem danych jest Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie, ul. Leśna 1, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

NASTĘPNY MECZ