''Najlepszy sezon w historii''

 
2020-03-18

Prezes JKH GKS Jastrzębie Kazimierz Szynal udzielił redakcji sportowej portalu JasNet obszernego wywiadu dotyczącego zakończonego przed tygodniem sezonu. - Pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest to najlepszy sezon w historii jastrzębskiego hokeja, a porównywalnym do niego mogą być jedynie rozgrywki 2012/2013, gdy wywalczyliśmy Puchar Polski i wicemistrzostwo kraju - powiedział sternik naszego klubu.

W wywiadzie prezes Kazimierz Szynal odpowiedział na szereg pytań, wyrażając opinię na różnorodne interesujące kibiców tematy.

O zakończonym przedwcześnie sezonie: No cóż, siła wyższa. Przedstawiciele klubów obecni na zeszłotygodniowym spotkaniu w Katowicach zgodzili się na zakończenie rozgrywek Polskiej Hokej Ligi. Decyzja ta zapadła w kontekście ówczesnej wiedzy i wydarzeń, a wobec rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kolejnych dniach okazuje się całkowicie słuszna. Jednak kibice powinni wiedzieć, iż nikt nie pytał klubów, a w szczególności JKH GKS Jastrzębie, o "rozdział medali".

O decyzji o przyznaniu medali: Chciałbym coś podkreślić - od 36 lat jestem prawnikiem, mecenasem. Obecnie pełnię funkcję dyrektora biura prawnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zanim wydam jakąkolwiek opinię, sprawdzam ważny stan faktyczny. W przypadku rozgrywek ekstraligi hokeja na lodzie stan faktyczny jest taki, że kluby przystąpiły do sezonu na wiadomych z góry zasadach. Te zasady w pewnym momencie zostały przerwane. W sezonie zasadniczym najlepszy był GKS Tychy, a drugie miejsce zajęła Unia Oświęcim. Tego faktu nikt nie kwestionuje. Natomiast nie zmienia to sytuacji, że mistrz Polski nie został wyłoniony. Mimo całej naszej sympatii do działaczy i kibiców GKS Tychy oraz Unii (a trzeba wiedzieć, iż mamy relacje niemal koleżeńskie), należy podkreślić, że tyszanie nie zdobyli mistrza Polski, a oświęcimianie - wicemistrza. Sytuacja jest taka, że cztery drużyny awansowały do półfinałów play-off. Jak wiadomo, obok wymienionych zespołów były to także drużyny z Jastrzębia i Katowic. Każda z tych ekip mogła potem zostać mistrzem Polski lub zdobyć srebro. I to jest fakt, a my musimy trzymać się właśnie faktów. W fazie zasadniczej zwyciężył GKS Tychy i powinien zostać za to nagrodzony. Podobnie wyróżnione powinny zostać wszystkie drużyny, które znalazły się w półfinale.

O optymizmie podczas rywalizacji z Cracovią: W mojej opinii bardzo wiele zależało od wyniku pierwszego meczu. Po zwycięstwie w inaugurującym tę rywalizację spotkaniu na Jastorze byłem prawie pewien, że damy sobie radę i tej opinii nie zmieniły dwie wyjazdowe porażki w Krakowie. Przed rokiem sytuacja ułożyła się źle, bowiem rozpoczęliśmy od porażki. Teraz było inaczej.

O sukcesie w Pucharze Wyszehradzkim: Nie jestem przekonany, czy nasi kibice zdają sobie sprawę z wagi zdobycia Pucharu Wyszehradzkiego. Przecież po raz pierwszy JKH GKS Jastrzębie zagrał o stawkę z tak mocną drużyną! Podkreślam słowa "o stawkę", bo przecież mieliśmy już okazję walczyć w sparingach z bardzo poważnymi firmami. Co więcej, nasz zespół pokonał w dwumeczu wicemistrza Słowacji, wygrywając na wyjeździe oraz notując zwycięski remis u siebie. To naprawdę niezwykle wartościowy wynik. HK Nitra to najmocniejsza drużyna, jaka na przestrzeni ostatnich kilku sezonów pojawiła się na Lodowisku Jastor. Co więcej - i to proszę podkreślić - w grze "o coś" nie zagraliśmy jeszcze z tak silnym przeciwnikiem. Dlatego warto, abyśmy wszyscy docenili zdobycie Pucharu Wyszehradzkiego.

O kadrze na przyszły sezon: Natomiast co do kadry na przyszły sezon, to należy przyznać, że nigdy nie jest tak, iż zespół z poprzednich rozgrywek w stu procentach i bez zmian przystąpi do kolejnego "rozdania". Na chwilę obecną mogę zapewnić, że jako zarząd JKH GKS Jastrzębie postaramy się utrzymać trzon drużyny. Mówię tu zarówno o zawodnikach polskich, jak i obcokrajowcach. Nie chciałbym jednak wymieniać nazwisk. Część z nich ma ważne kontrakty, natomiast z pozostałymi podejmujemy rozmowy o ewentualnym przedłużeniu umów. Również w tym przypadku sytuacja jest dynamiczna.

O utrzymaniu działania na bazie filozofii budowania drużyny w oparciu o wychowanków: Jeśli chodzi o naszą filozofię budowania zespołu, którą przyjęliśmy kilka lat temu, to pozostaje ona niezmienna i bardzo cieszy mnie to, że przynosi określone owoce. Gramy "swoimi" zawodnikami, przy czym oczywiście każdy z nich musi dysponować pewną dozą talentu i bez przerwy przykładać się do pracy, aby zasłużyć na miejsce w drużynie. Natomiast obcokrajowcy muszą stanowić istotne wzmocnienie siły drużyny, a nie być jedynie jej uzupełnieniem. Chciałbym tu dodać, że do "naszych" jastrzębskich zawodników zaliczamy już także tych chłopaków, którzy grają u nas od kilku dobrych lat. Pochodzą oni wprawdzie z innych miast, jednakże sprawdzili się w jastrzębskich barwach i oddali dla naszego klubu wiele serca.

O całkowitym otwarciu PHL na obcokrajowców: Ostatnio w tej sprawie wypowiedział się Gabriel Samolej, który - podobnie jak Laszkiewicz - spędził na lodzie pół życia. Stwierdził on, że liga wyrównała się, ale z tym faktem niekoniecznie łączy się wyższy poziom sportowy. Ja osobiście nadal stoję na stanowisku, że reprezentacja Polski musi opierać się na Polakach, a nie na naturalizowanych obcokrajowcach. Aby jednak w biało-czerwonych barwach grali Polacy, to... muszą oni najpierw zagrać w polskich klubach. Już teraz mamy problem na pozycji bramkarza, gdzie de facto Polakiem z krwi i kości jest jeden człowiek. Nie tędy droga. Praca u podstaw to absolutny fundament i tego faktu nie zmieni ani najbardziej wymyślny system rozgrywek, ani regulaminy. One nie wymuszają na klubach szkolenia młodzieży. To jest naprawdę szeroki problem.

O przyszłości klubu "po koronawirusie": Na dzień dzisiejszy możemy być spokojni o przyszłość jastrzębskiego hokeja. Na razie nie mamy obaw o dalsze funkcjonowanie, a klub prowadzony jest jak najbardziej profesjonalnie. Dlatego chciałbym w tym miejscu podziękować naszym wszystkim sponsorom. Od strategicznego partnera, czyli Jastrzębskiej Spółki Węglowej, aż po tych, których wkład w funkcjonowanie naszego klubu jest mniejszy. To dzięki nim możemy być na chwilę obecną spokojni o losy JKH GKS Jastrzębie.

Pełna treść wywiadu na portalu JasNet [czytaj - "To był najlepszy sezon w historii"]tel./fax 32 476 16 50
aleja Jana Pawła II 6a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Formularz kontakowy

 
 
 


 

Administratorem danych jest Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie, ul. Leśna 1, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

NASTĘPNY MECZ