Historia

 

HISTORIA JKH GKS JASTRZĘBIE

Początki hokeja na lodzie w Jastrzębiu–Zdroju datuje się na rok 1952. Wówczas to, grupa młodzieży postanowiła założyć klub LZS Jastrzębianka. Za lodowisko służył basen uzdrowiska znajdujący się w dzielnicy Zdrój, natomiast za łyżwy – buty górnicze z przymocowanymi za pomocą nitów płozami. W 1953 roku jastrzębscy hokeiści rozegrali pierwszy mecz. Przeciwnikiem Jastrzębianki była drużyna Silesii Rybnik. Wynik spotkania zatarł się w pamięci. Pewnym jest, że złożona z uczniów szkół średnich drużyna przegrała wysoko, lecz mimo to, po raz pierwszy miała okazję zmierzyć się z drużyną, posiadającą doświadczenie w meczach międzyklubowych.

W 1963 roku LZS Jastrzębianka został włączony do wielosekcyjnego klubu sportowego Górnik Jas-Mos, który powstał w Jastrzębiu rok wcześniej. Następnie nazwę klubu zmieniono na Górnik Jastrzębie by wreszcie, w 1970 roku, przyjąć nazwę GKS Jastrzębie. Od sezonu 1971/1972, hokeiści GKS - u (z przerwami w sezonach 1972/73, 78/79 i 80/81) występowali w II lidze. W 1975 roku jeden z głównych problemów jastrzębskiego hokeja został rozwiązany. Ukończono bowiem budowę sztucznego lodowiska. W 1990 roku wielosekcyjny klub sportowy GKS Jastrzębie przestał istnieć. Poszczególne sekcje stały się osobnymi klubami. Nazwę „GKS” zachowała drużyna piłkarska. Drużyna hokejowa przyjęła nazwę KKS „Zofiówka” Jastrzębie, jako że to właśnie kopalnia węgla kamiennego „Zofiówka” była odpowiedzialna za sekcję hokejową w GKS – ie. W sezonie 1990/91 drużyna osiągnęła największy sukces w tamtym okresie historii klubu, a mianowicie awansowała do I ligi. Podopieczni trenera Krzysztofa Pawłowskiego wygrali grupę południową II ligi i w dwumeczu o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej okazali się lepsi od Polonii Bydgoszcz (4:3 i 3:3).

W pierwszej lidze, zespół z Jastrzębia zajął 9. miejsce i zdołał się utrzymać w gronie dziesięciu najlepszych drużyn w Polsce. Hokeiści KKS – u wygrali 3 spotkania, jeden mecz zremisowali i ponieśli 18 porażek (bramki: 65-155). W fazie zasadniczej (18 spotkań), drużyna „Zofiówki” zajęła 9. miejsce w tabeli, gromadząc 7 punktów (zwycięstwa: 3:2 z GKS – em Tychy, 10:4 i 8:2 z Zagłębiem Sosnowiec, oraz remis 4:4 z Cracovią). Na skutek wycofania się z dalszych rozgrywek ekipy z Sosnowca, KKS „Zofiówka” miała zapewniony pierwszoligowy byt. W meczach „o utrzymanie” (z Cracovią i Górnikiem 20 Katowice), jastrzębianie nie zdobyli ani jednego punktu, ponosząc 4 porażki.

Niestety, ze względu na kłopoty organizacyjno – finansowe, klub nie przystąpił do rozgrywek sezonu 1992/1993 w żadnej z lig i właściwie przestał istnieć. W 1993 roku powołano do życia Jastrzębski Klub Hokejowy, który w sezonie 1995/1996 wystąpił w rozgrywkach II ligi, zajmując trzecią lokatę (za KTH Krynica i Damisem Warszawa). Następnie, klub zrezygnował ze startów w gronie seniorskim i zajął się głównie szkoleniem młodzieży. Taki stan rzeczy trwał do 2005 roku. W czerwcu tegoż roku ukończono bowiem modernizację „Jastoru”. Wybudowano halę z trybunami na niespełna 2000 miejsc i odpowiednim zapleczem, zainstalowano nowoczesny system mrożenia. W związku z powyższym, nic nie stało już na przeszkodzie, aby seniorski hokej w wydaniu ligowym powrócił do Jastrzębia. Gościem specjalnym na uroczystości otwarcia obiektu był Mariusz Czerkawski. We wtorek 30.08.2005 lodowisko „Jastor” przeszło „chrzest bojowy”. W tym dniu rozegrano nieoficjalne spotkanie towarzyskie, w którym reprezentacja Polski przegrała z czeską drużyną HC Vitkovice 2:3.

Przez trzy sezony na zapleczu Ekstraligi drużyna występowała pod nazwą JKH Czarne Jastrzębie. W pierwszym sezonie zajęła trzecie miejsce w I lidze. Rok później przegrała walkę o awans z Polonią Bytom 2:3 w serii do pięciu zwycięstw, choć prowadziła już 2:1 w meczach i czwarte spotkanie miało miejsce w Jastrzębiu. Co nie udało się w sezonie 2006/07, udało się w kolejnym. Po wygraniu sezonu zasadniczego z kompletem zwycięstw, jastrzębianie najpierw ograli Orlika Opole, a w finałowym starciu 3:0 w serii pokonali HC GKS Katowice i awansowali - nie ponosząc ani jednej porażki - do Ekstraligi.

Warto także wspomnieć o wielkim sukcesie, który stał się wyczynem juniorów jastrzębskiego klubu w tamtym czasie. W 2007 roku JKH Czarne Jastrzębie odniosły swój największy sukces, a mianowicie wywalczyły tytuł mistrza Polski. Historyczny dla jastrzębskiego hokeja turniej finałowy MPJ, odbywał się w Gdańsku.

Przed startem sezonu 2008/09, Walne Zgromadzenie Członków Klubu podjęło decyzję o zmianie nazwy zespołu na JKH GKS Jastrzębie. I właśnie pod taką nazwą zespół przystąpił do rozgrywek. Jako beniaminek zespół prowadzony przez Alesza Tomaszka spisał się przyzwoicie. Awansował do fazy play-off (przegrał w ćwierćfinale z Cracovią) i ogółem zajął siódme miejsce w PLH. W kolejnym sezonie, choć apetyty były zdecydowanie większe, drużyna powtórzyła wynik po wodzą trenera Wojciecha Matczaka (zastąpił Tomaszka w trakcie sezonu). Przełomowym okazało się zatrudnienie przed sezonem 2010/11 na stanowisku trenera, Jirziego Reznara. Po zaciętej batali z Sanokiem, JKH GKS awansował po raz pierwszy w historii do półfinału PLH. W nim nie sprostał Cracovii, a w starciu o brązowy medal musiał uznać wyższość Unii Oświęcim i zajął czwarte, i tak najlepsze jak dotąd w historii.

W sezonie 2011/12 jastrzębianie po raz drugi z rzędu awansowali do półfinału play-off Polskiej Ligi Hokejowej. Przegrali w nim z drużyną z Sanoka, by następnie stoczyć dramatyczny bój o brązowy medal z zespołem oświęcimskiej Unii. JKH GKS prowadził w serii do czterech zwycięstw 3:2, a szósty mecz rozgrywano w Jastrzębiu. Nie udało się go niestety wygrać, zatem o wszystkim decydowało siódme spotkanie w Oświęcimiu. 60 minut gry w tamtym meczu nie wystarczyło do wyłonienia zwycięzcy i o wszystkim zadecydowała dogrywka. Bramka Jerzego Gabrysia zdobyta w dodatkowym czasie gry odebrała jastrzębianom szanse na zdobycie pierwszego w historii medalu PLH.

Co nie udało się w dwóch poprzednich sezonach, udało się w sezonie 2012/13. I to z nawiązką. To był zdecydowanie najlepszy sezon w historii jastrzębskiego hokeja. Od początku rozgrywek forma zespołu zdradzała symptomy, że powinno być dobrze. A wszyscy uwierzyli w sukces, kiedy to pod koniec roku jastrzębianie zdobyli w Sanoku Puchar Polski, pokonując najpierw zespół GKS-u Tychy (półfinał), a następnie - już w decydującym starciu - obrońcę trofeum, ówczesnego mistrza Polski, a także gospodarza turnieju finałowego, czyli Ciarko Bank PBS KH Sanok.

Pucharowy triumf był zapowiedzią znakomitej postawy w PLH. Jastrzębianie do finału rozgrywek awansowali jak burza. Po pokonaniu w półfinale GKS-u Tychy (w serii 4:0), pierwszy w historii medal MP dla jastrzębskiego hokeja stał się faktem. Batalia finałowa z Cracovią miała nieprawdopodobny przebieg. "Pasy" prowadziły już w serii 3:0 i do złota potrzebowały jednego zwycięstwa. JKH GKS nie poddał się i zdołał doprowadzić do remisu! Siódmy mecz rozegrany w Jastrzębiu zgromadził na Jastorze niespotykaną do tej pory liczbę widzów. Ostatecznie lepsza okazała się Cracovia, która została mistrzem Polski. Jastrzębianie sięgnęli po srebro, co i tak przyjęto za wspaniałe osiągnięcie.

W kolejnym sezonie 2013/2014 kibice JKH także mieli powody do radości. Do fazy play-off nasz zespół przystąpił z 3 pozycji i ćwierćfinale szybko rozprawił się z KTH Krynica. W meczach półfinałowych rywalizował z faworyzowanym Ciarko PBS Bank Sanok. W rywalizacji do 4 zwycięstw to rywale lepiej się prezentowali i awansowali do finału. O brązowy medal przyszło nam się zmierzyć z Aksam Unia Oświęcim. Kolejne trzy zwycięstwa JKH dały brązowy medal Mistrzostw Polski. Tym samym drugi rok z rzędu JKH kończyło sezon z medalem.

Następny sezon to powtórka sukcesu sprzed dwóch lat – srebrny medal Mistrzostw Polski. Sezon zasadniczy JKH zakończyło na 1 miejscu i w ćwierćfinale szybko rozprawił się z MUKS Naprzód Janów (3 wygrane mecze). W półfinale przyszło nam zmierzyć się z MMKS Podhale Nowy Targ. Jedna porażka i 4 zwycięstwa dały wymarzony finał. W rywalizacji o złoto naszym przeciwnikiem był GKS Tychy. Lepsi okazali się tyszanie, którzy wygrywając w stosunku 4:2 zdobyli tytuł Mistrza Polski. Tym samym trzeci rok z rzędu JKH ukończył sezon z medalem, tym razem ze srebrnym.

Sezon 2015/2016 nie był już tak udany jak te trzy ostatnie. Do fazy play-off nasz zespół przystąpił z czwartej pozycji i w ćwierćfinale przyszło nam się zmierzyć z drużyną Ciarko PBS Bank STS Sanok, która istotnie wzmocniła się przed decydującymi rozgrywkami. Atut własnego lodowiska niestety nie był wystarczający, bowiem przegraliśmy 1:4 i 2:4. W trzeciej potyczce w Sanoku, również nie daliśmy rady (przegrana 1:0), choć zanosiło się na przedłużenie gry w tej fazie rozgrywek. Decydująca bramka padła na 62 sekundy przed zakończeniem regulaminowego czasu gry. Ostatecznie zajęliśmy piąte miejsce.

W sezonie 2016/2017 do fazy play-off nasz zespół przystąpił z szóstej pozycji i w ćwierćfinale przyszło nam się zmierzyć z drużyną Tatry SKI Podhale Nowy Targ. Po dwóch minimalnych porażkach na wyjeździe 4:2 i 2:1, na własnym obiekcie odnotowaliśmy zwycięstwo 3:1. Jednak przegrana na własnym lodowisku po dogrywce 3:2 oraz porażka 3:2 w piątej potyczce w Nowym Targu sprawiły, że odpadliśmy z dalszej fazy play-off. Ostatecznie zajęliśmy szóstą lokatę.

W sezonie 2017/2018 (piąta pozycja w sezonie zasadniczym) w fazy play-off znów zmierzyliśmy się z drużyną Tatry SKI Podhale Nowy Targ. Po dwóch minimalnych porażkach na wyjeździe 4:1 i 2:0, na własnym obiekcie odnotowaliśmy zwycięstwa 1:0 po karnych i 4:2 w regulaminowym czasie gry. Zwycięstwo na wyjeździe 4:1 znacznie przybliżyło nas do półfinału. Wszyscy zapamiętaliśmy przegrany mecz u siebie 3:4, w którym to decydująca bramka dla gości padła w ostatniej sekundzie spotkania. Zwycięstwo, ale dopiero po karnych Podhala w siódmej potyczce w Nowym Targu sprawiły, że odpadliśmy z dalszej fazy play-off. Ostatecznie zajęliśmy piąte miejsce w sezonie 2017/2018.

Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie to nie tylko drużyna seniorów. Klub nasz prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży. Nasze drużyny biorą udział w regularnych  ogólnopolskich i regionalnych rozgrywkach ligowych. Ponadto nasi młodzi zawodnicy uczestniczą w towarzyskich turniejach hokejowych. Każdego roku młodzież naszego Klubu seryjnie zdobywa medale Mistrzostw Polski, Ogólnopolskiej Olimpiady Zimowej (Juniorzy: złoto 2007, srebro 2018, brąz 2010, 2016, 2017 i 2019; juniorzy młodsi: złoto 2018 i 2019, srebro 2015, 2016. Najmłodsze drużyny JKH wiodą prym na ogólnopolskich turniejach finałowych (CZERKAWSKI CUP: złoto w 2016, srebro w 2017, 2018 i 2019).

tel./fax 32 476 16 50
aleja Jana Pawła II 6a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Formularz kontakowy

 
 
 


 

Administratorem danych jest Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie, ul. Leśna 1, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

NASTĘPNY MECZ