''Godzina treningu na wagę złota''

 
2020-04-30

Na koniec podsumowania dokonań naszej młodzieży w sezonie 2019/2020 pozostawiliśmy sobie najmłodsze nadzieje JKH GKS Jastrzębie. Wielu kibiców może potwierdzić, że obserwowanie zawodów małych hokeistów to sama radość i prawdziwa "sól" naszej dyscypliny. Grupy mikrusów i naboru, czyli dzieci z rocznika 2009, 2010, 2011 i młodszych, prowadzone są przez wychowanka i wieloletniego zawodnika naszego klubu Tobiasza Bigosa.

Zacznijmy od rozgrywek Śląskiej Ligi Mikrusa, choć - co należy dosadnie podkreślić - wyniki uzyskane w ich ramach są sprawą trzeciorzędną. Jak zaznaczył trener Tobiasz Bigos, nawet "mecze" określane są tu mianem "sprawdzianów". Dodajmy zatem, iż za sprawą dobrej postawy w fazie zasadniczej nasze mikrusy awansowały do grupy finałowej. Gdy do rozegrania pozostały jeszcze "sprawdziany" z Unią Oświęcim (dwa), Zagłębiem Sosnowiec i Naprzodem Janów, Śląski Związek Hokeja na Lodzie postanowił z powszechnie znanych powodów zakończyć zmagania. Klasyfikacja została ustalona na podstawie przyjętej także w pozostałych grupach wiekowych średniej punktów: 1. Naprzód Janów 5,33; 2. Zagłębie Sosnowiec 3,85; 3. JKH GKS Jastrzębie 2,87; 4. MOSM Tychy 1,33; 5. Unia Oświęcim 0,70. Warto dodać, że nasz region jest jedynym w Polsce, który prowadzi rozgrywki w kategorii wiekowej mikrusów.

Obok rywalizacji w śląskich rozgrywkach mikrusa ekipa JKH GKS Jastrzębie ma za sobą udział w Ogólnopolskim Turnieju "Czerkawski Cup 2020". Nasz zespół zdołał wywalczyć awans do finałów tych zawodów podczas grudniowych kwalifikacji w Opolu. Natomiast na Zimowym Stadionie Narodowym mali następcy Leszka Laszkiewicza zajęli siódmą lokatę. Nie poszli zatem wprawdzie śladem swoich starszych kolegów (medalistów imprezy), ale i tak ich występ należy uznać za co najmniej przyzwoity. - Udział w tym prestiżowym wydarzeniu jest dla dzieci ogromny przeżyciem i daje impuls do dalszej pracy na treningach - podkreśla trener Tobiasz Bigos.

Szkoleniowiec naszych najmłodszych nadziei nie ukrywa jednak, że - podobnie jak w przypadku seniorów i żaków młodszych - przed zespołem mikrusów było jeszcze sporo pracy. Jak informuje Bigos, mali hokeiści JKH GKS mieli zagrać w dwóch mocno obsadzonych turniejach na Stadionie Zimowym w Tychach oraz w imprezie w czeskim Bohuminie. Ponadto mali jastrzębianie mieli być gospodarzami kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Mini-Hokeja. Przypomnijmy, że w jego trakcie tafla Jastora dzielona jest na trzy mniejsze lodowiska, na których praktycznie bez przerwy rozgrywane są mecze. Ten niezwykły hokejowy maraton jest przeżyciem nie tylko dla zawodników, ale i kibiców. Dodajmy, że na chwilę obecną te zawody nie zostały ostatecznie odwołane, a jedynie przeniesione na wrzesień. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć, czy za kilka miesięcy rzeczywiście zostaną one rozegrane.

Trener Tobiasz Bigos nie ukrywa, że obecna sytuacja nie jest korzystna. - Bardziej od zakończenia rozgrywek martwi mnie przerwanie procesu szkoleniowego. Każda godzina treningu zarówno w naborze, jaki i w mikrusie jest na wagę złota. Mamy dzieci, które trenują już kilka lat, ale są też tacy zawodnicy, którzy dopiero co rozpoczęli swoją przygodę z hokejem. Niestety stracili teraz ten cenny czas, w którym mogliby podgonić kolegów. Myślę, że właśnie na naszym hokejowym "narybku" ta sytuacja odbije się najbardziej. Dzieci bardzo szybko zapominają i będziemy musieli opracować dobry plan szkoleniowy, gdy cała sytuacja związana z pandemią koronawirusa zostanie opanowana - zaznacza Bigos.

Mimo tych przeszkód szkoleniowiec uważa, że tego sezonu bynajmniej nie można spisać na straty. Czy cele choć w pewnym stopniu zostały osiągnięte? - Myślę, że tak. Moim celem było, aby wszystkie dzieci, z którymi pracuję, miały możliwość rywalizacji z najlepszymi drużynami w swoich rocznikach. Na koniec chciałbym wyróżnić wszystkie dzieci za zaangażowanie na treningach, a rodzicom podziękować za dobrą współpracę z trenerami - mówi szkoleniowiec.

W przyszłym sezonie grupę mikrusów będą tworzyć roczniki 2010 i 2011. Dla zawodników z drugiego z tych roczników będzie to pożegnanie z rozgrywkami mini-hokeja. Zarazem jednak, jak podkreśla Tobiasz Bigos, w naborze zrobi się miejsce dla nowych dzieci, które będą chciały rozpocząć swoją przygodę z hokejem. - Już teraz serdecznie zapraszam na treningi wszystkich chłopców w wieku 5-8 lat" - podsumowuje szkoleniowiec.

Kadra mikrusów JKH GKS Jastrzębie 2019/2020: Antoni Galant, Paweł Górny, Radosław Gwiazda, Kacper Jasnos, Michał Kijas, Damian Maciejewski, Maksymilian Nietrzebka, Szymon Nowak, Łukasz Sikora, Maksymilian Szczęsny, Mateusz Wałęga, Michał Żyła, Filip Breske, Olaf Dylewski, Nikodem Gigla, Alan Grzybek, Wojciech Jacak, Mateusz Krzyształa, Dominika Pobidyńska, Jan Woźniak, Szymon Zacharjasz, Jakub Zając, Julia Zawolik, Antoni Oleksy, Marek Kucaj, Dawid Nowak, Aleksander Rzekanowski.

tel./fax 32 476 16 50
aleja Jana Pawła II 6a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Formularz kontakowy

 
 
 


 

Administratorem danych jest Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie, ul. Leśna 1, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

NASTĘPNY MECZ