Nasi rywale: ''Lisy'' z Bolzano

 
2021-07-08

Przedstawieniem ekipy HC Bolzano rozpoczynamy cykl artykułów na temat naszych rywali w Champions Hockey League. To właśnie drużyna z północnych Włoch będzie pierwszym konkurentem JKH GKS Jastrzębie w sezonie 2021/22, a mecze z 19-krotnym mistrzem Italii i aktualnym wicemistrzem ICEHL zaplanowane są na 3 września (dom) i 10 września (wyjazd).

HC Bolzano powstał w 1933 roku, a zatem niebawem będzie świętował swoje 90. urodziny. To najbardziej utytułowany włoski klub, który aż dziewiętnastokrotnie sięgał po mistrzostwo Italii, przy czym - co ciekawe - samo to pięknie położone u wrót Dolomit miasto wróciło w granice państwa dopiero po pierwszej wojnie światowej. Wcześniej bowiem Bolzano należało do Austrii, a wpływy północnego sąsiada widać w tym liczącym ponad 100 tys. mieszkańców mieście (po niemiecku - Bozen) po dziś dzień.

Skalę dominacji popularnych "Lisów" na włoskim podwórku niezwykle uwypukla fakt, iż w latach 1977-2000 HC Bolzano triumfował w Serie A aż czternaście razy, notując trzy złote passy na przestrzeni lat 1977-79, 1982-85 oraz 1995-98. Ciekawostką jest fakt, że w 1994 roku epizod w klubie zanotował 22-letni wówczas... Jaromir Jagr, którego żadnemu szanującemu się kibicowi przedstawiać nie trzeba.

Osiem lat temu HC Bolzano rozpoczął występy w międzynarodowej austriackiej lidze EBEL, wygrywając zresztą te rozgrywki już w pierwszym sezonie. Sukces ten "Lisy" powtórzyły w 2018 roku, zaś kilka miesięcy temu pod wodzą kanadyjskiego trenera Grega Irelanda wywalczyły wicemistrzostwo następczyni EBEL, czyli ICEHL, przegrywając w finale z KAC Klagenfurt. Dodajmy przy tym, że czwartą w dziejach przepustkę do Champions Hockey League Włosi uzyskali za sprawą wygrania fazy zasadniczej ICEHL. Co interesujące, wspomniany wyżej Greg Ireland obok piastowania funkcji szkoleniowca drużyny z Bolzano jest także... selekcjonerem reprezentacji Włoch. Kibicom JKH GKS Jastrzębie taka sytuacja bynajmniej nie jest obca.

HC Bolzano przyjmuje gości na mieszczącym ponad siedem tysięcy widzów obiekcie PalaOnda (Eiswelle), wybudowanym specjalnie na Mistrzostwa Świata w 1994 roku. Nie bez przyczyny wspominamy o sympatykach klubu, którzy uważani są za jednych z najlepszych wśród wszystkich uczestników Hokejowej Ligi Mistrzów. Kapitalnie reagujący na wydarzenia na tafli "tifosi" to bez wątpienia ogromny atut HC Bolzano. Miejmy nadzieję, że już za nieco ponad dwa miesiące nasi hokeiści będą mieli okazję przekonać się o sile ich dopingu, a następnie zaprezentować im prawdziwie jastrzębski charakter!

Fotografia za: Championshockeyleague.com (HC Bolzano)

tel./fax 32 476 16 50
aleja Jana Pawła II 6a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Formularz kontakowy

 
 
 


 

Administratorem danych jest Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie, ul. Leśna 1, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

NASTĘPNY MECZ